ABD’de ‘work and travel’ protestosu

Balkonda çikolata-çay fantezisi yapıyorum:)) Arkadaşlarla muhabbet edioz,tabi amerikada olunca çikolata “Hershey Chocolate” oluo.

Konuşuoz felan derken muhabbet çikolataya döndü yine,arkadaşın bitanesi workandtravel öğrencileri ile ilgili okuduğu haberi anlattı, öğrenciler isyan etmiş ,ağır çalışma koşullarından dolayı.
Haberin aslı şu şekilde;

ABD’de ‘work and travel’ protestosu
Work and Travel (çalış ve seyahat et) programlarıyla ABD’ye giden gençler ağır çalışma koşulları nedeniyle bir fabrikada eylem düzenledi.

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde bulunan Palmyra kentinde Hershey’s çikolata fabrikasında düşük ücretlerle ağır işlerde çalışan öğrenciler geçtiğimiz Çarşamba günü fabrika önünde eylem yaptılar. Türkiye, Çin, Nijerya, Tayland, Ukrayna, Romanya, Moldova, Gana ve Moğolistan’dan ‘work and travel’ programıyla gelen yaklaşık 400 genç, ağır çalışma koşullarını protesto ettiler.

Fabrikada gençler, ağır kutular taşımak, şekerleme ve çikolata paketlemek işlerinde uzun saatler çalıştıklarını ve çoğunlukla da gece vardiyasında çalışmak zorunda bırakıldıklarını dile getirdiler. Elde ettikleri gelirin, vergiler ve programın kendi masrafları çıkarıldığında programa girebilmek için verdikleri 3 ile 6 bin dolar arasındaki fiyatları karşılamadığını belirten gençler, kültürel alış veriş ve İngilizce pratik yapma hayallerinin de gerçeğe dönüşmediğini belirttiler.

20 yaşındaki Zhao Huijiao, “Kültürel alış veriş falan yok. Sadece çalışmak, daha fazla çalışmak var.” diyor. Dışişleri Bakanlığı her yıl binlerce öğrenciyi ‘work and travel’ programlarıyla ABD’ye alıyor. Uzun süredir varlan program ile ilgili, son yıllarda bu gibi şikayetler sıklaşmış durumda. Palmyra’daki eylem ise yapılan ilk protesto.

J-1 vizesiyle giden öğrenciler asıl sorumlunun Eğitsel Seyahat Konseyi olduğunu söylüyor. Çarşamba günü yapılan eylemle birlikte gençlere destek veren Ulusal Konuk İşçi Birliği, Dışişleri Bakanlığı’na Konsey’in sponsor organizasyonların listesinden çıkarılması talebinde bulundu.

Hershey’s sözcüsü yaşananların suçunu fabrikayı işleten Exel adlı şirkete attı, Exel ise işçileri başka bir işçi bulma şirketinden aldıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Fleming öğrencilerin protestosundan haberdar olduklarını ve fabrikaya görevli yolladıklarını söyledi.

Yeni kültürler tanımak ve dostlar edinmek umuduyla programa katılan WAT öğrencileri ucuz iş gücü olarak pazarlayan Konsey’in sözcüsü ise “Biz bu gençlerle çalışmaya uğraşıyoruz ama işbirliği göremiyoruz. Birileri bu gençleri gaza getiriyor.” dedi.

Perşembe günü de devam eden protestoya Ulusal Konuk İşçi Birliği üyesi işçiler ve Heshley’s’de Adalet Kampanyası’na destek veren Pennsylvania işçileri de katıldı
Haberin aslı; http://haber.sol.org.tr/dunyadan/abdde-work-and-travel-protestosu-haberi-45619

Bu arada washinton d.c. gezimi anlatacağım yazım yakında gelior:))

Advertisements

One thought on “ABD’de ‘work and travel’ protestosu

  1. 😉 Amerika da zaten millete yarar olsun diye WAT programını yaratmadı. Kesinlikle işi iyi seçmek gerek ve şanslı olmak gerek. Bilmiyorum ama emin olmasam da büyük ihtimalle o işleri seçenler de daha fazla para kazanmak istemişlerdir. Yani belki geçinecek kadardır ama WAT ile verim alıp, ingilizce pratik yapayım, gezeyim derse biri elini cebine atmalı diye düşünüyorum. Yoksa paramı çıkarayım diye böyle çalıştırırlar adamı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s